بالاخره تکلیف روستای سله بن فیروزکوه مشخص شد

16 خرداد 1402
۰ دیدگاه

 روستای سله بن و نحوه انتقال و صحبت های و مناقشاتی که در این زمینه اتفاق افتاده است را در مقالات قبلی پوشش داده بودیم اما این بار با مصاحبه ای که از استاندار تهران منتشر گردید مشخص شد که بخشی از مشکالات اهالی این منطقه پس از گذشت سالها در حال حل شدن میباشد.

علیرضا فخاری استاندار تهران در خصوص وضعیت نقل و انتقال روستای سله در گفتگویی با خبرگزاری فارس بن اظهار داشت :

در این راستا در استانداری جلسه تشکیل داده و اقداماتی را جهت رفع موانع موجود مصوب کرده‌ایم، در حال حاضر موانع قضائی موجود بر سر راه تعیین و تکلیف کردن وضعیت روستای سله‌بن رفع شده‌ است.

منطقه موسیر و چزکین سله بن به عنوان روستای جدید

باغ سله بن چزکین فیروزکوه

سالها بحث و گفتگو بین بنیاد مسکن و روستاییان سله بن برای تعیین مکان جدزد روستا وجود داشت و بنیاد مسکن منطقه چزکین را به عنوان روستای جدید گعرفی کرد و حتی طرح ها و قطعات داخل بافت آن را هم توسط مهندسین مشاور تهیه نمود اما روستاییان منطقه موسیر را که اندکی بالاتر از روستای سله بن قرار داشت را به عنوان روستای جدید معرفی کردند.
این گفتگوها هرگز نتیجه ای در پی نداشت تا اینکه با این اظهارات فرماندار ظاهرا هر دو منطقه به عنوان روستای جدید مورد پذیرش قرار خواهد گرفت .
فرماندار تهران در این خصوص اظهار داشت :

در بالا دستی روستای سله‌بن منطقه‌ای به نام «موسیر» وجود دارد که با توجه به اینکه نیازمندی‌های عمومی مردم در این منطقه که نزدیک‌ترین محل به سله‌بن است تامین شده، مردمی که تمایل دارند در همان منطقه زندگی کنند، می‌توانند با یک عقب‌نشینی چندصد متری از محل زندگی قبلی‌شان از ما مجوز دریافت کنند و در زمینی که در موسیر تعیین می‌کنیم، زندگی کنند.

استاندار تهران ضمن اشاره به اینکه از مردم در ساخت‌ سازه‌های جدید مورد نیازشان حمایت می‌شود، ادامه داد: در این جهت اولویت با منطقه‌ای است که بتواند نیازمندی‌های مردم را در اولین و نزدیکترین فاصله مکانی تامین کند، بافت جدید دیگری نیز قرار است در محلی به نام «چزکین» ساخته شود که قابلیت جمعیت‌پذیری بعنوان منطقه‌ای جدید را داشته باشد، چزکین اگر قابلیت جمعیت‌پذیری و توسعه در آینده را داشته باشد، حضور مردم در این نقطه نیز بلامانع است و آنجا هم می‌تواند یک بخش روستایی جدید باشد، چراکه بنیاد مسکن هم روی آن منطقه کار کرده و تقسیمات آن را انجام داده و مقدمات کار نیز در دست فراهم شدن است.

وی در پایان با بیان اینکه مردم روستای سله‌بن در انتخاب هرکدام از این مناطق برای زندگی مختار هستند، گفت: ما در جلسه‌ای که برای این موضوع تشکیل شد، این موارد را مصوب کردیم تا برای اجرایی شدن، سایر مراحل قانونی را طی کند.

موانع قضایی منطقه چزکین چه بود

چندی پیش محمد حیدری‌­منش، فرماندار شهرستان فیروزکوه در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: سال ۹۷ تصمیم بر آماده‌سازی روستای چزکین گرفته شد تا مردم روستای سله بن به آنجا منتقل شوند که به دلیل ادعای برخی مبنی بر احتمال قابل سکونت بودن اراضی بالا دست روستای سله‌بن، فرایند جابه‌جایی اهالی روستا متوقف شد که در آذرماه سال ۱۴۰۰ به علت شکایت‌هایی که اتفاق افتاد و احتمال اینکه‌ پیرامون محل تعیین شده جدید ذی‌نفعانی وجود دارند، تصمیم‌ بر این شد که قرار نظارت قضایی صورت بگیرد و موضوع بررسی شود.

وی در پاسخ به این سوال که ذی­‌نفعان چه کسانی بوده­‌اند و محل روستای جدید کجا خواهد بود، افزود: موضوع ذی‌نفعان باید از دستگاه قضایی پیگیری شود و در رابطه با ۱۷۴ قطعه زمینی که ۱۵۰ قطعه آن مسکونی و مابقی در حوزه تجاری و دامداری می‌باشند، مطالعات کارشناسی در حال انجام است و در مورد اینکه محل جدید روستا کجا باشد، دفتر فنی استانداری بعد از مطالعات کارشناسی تصمیم‌ خواهد گرفت و کشاورزی و دامداری هم به موازات این‌ مسائل در حال انجام است.

بر این اساس و بنا به گفته فرماندار تهران منطقه اصلی برای نقل و انتقال منطقه موسیر خواهد بود و منطقه چزکین نیز پس از بررسی ها و کارشناسی های انجام شده جهت سکونت مساله ای نخواهد داشت.

برای مشاهده صفحه اصلی سایت کلیک کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید:

Telegram
WhatsApp
به شبکه های اجتماعی سبز علی بپیوندید :

ارسال دیدگاه